گزارش کار

گزارش کار مدار تولید اعداد BCD

معماری کامپیوتر

دانش طراحی مفهومی و شناخت اجزای رایانه است. عنوان یکی از گرایش‌های کامپیوتر است. در این گرایش با اجزای داخلی کامپیوتر که مراحل انجام یک دستور را بر عهده دارند و چگونگی کار آن‌ها آشنا می‌شویم. در این گرایش واحد کنترل مرکزی و حافظه به عنوان دو بخش اصلی کامپیوتر معرفی می‌شوند و در ادامه به بررسی ارتباط آن‌ها و ساختار درونی آن‌ها می‌پردازند. برای درک موضوعات مطرح شده در این گرایش آشنائی با مبحث مدارهای منطقی لازم و ضروری است.

مراحل پیاده سازی :

  • برای شروع ما نیاز به چهار عدد ورودی،یک تراشه ۷۴۴۸ برای محاسبه اعداد و به دو بافر ۷۴hc244 برای ذخیره اطلاعات و یک خروجی ۷seg برای نمایش اطلاعات نیازمندیم.

نکته : لازم به توضیح است که به علت تعداد ورودی هایمان که هشت بیت است نیاز به دو عدد بافر هست؛ زیرا هر آی سی بافر چهار بیت را نگه میدارد.

  • در مرحله اول چهار ورودی به پورت A تا  Dمدار ۷۴۴۸ وصل می کنیم که ورودی  ما را تشکیل می دهند .
  • در این مرحله یک منبع تغذیه ۵v را به سه پایه (LT,RBI,BI/RBO) متصل کرده که ولتاژ ما را تولید می کنند .
  • سپس یک بافر اضاف می کنیم و چهار خروجی ابتدای ۷۴۴۸ که QA تا QD را شامل می شود به ورودی بافر اول که A0 تا A3 است ، متصل می کنیم .
  • همچنین بافر دوم را اضاف می کنیم و سه خروجی انتهایی ۷۴۴۸ که QE تا QG را شامل می شود به ورودی بافر دوم که A0 تا A2 است ، متصل می کنیم .
  • خاطر نشان کنیم که هر بافر دارای یک پایه OE هم میشود که این پایه را به GRAND وصل می کنیم .
  • در مرحله آخر هم یک ۷seg هشت پایه ای را به مدار به عنوان نشان دهنده خروجی اضاف کرده و چهار خروجی بافر اول را که از Y0 تا Y3 را شامل میشود، به چهار ورودی اول ۷seg وصل نموده و همچنین پایه های خروجی بافر دوم که از Y0 تا Y2 را شکل می دهد به سه پورت انتهایی ورودی ۷seg وصل می کنیم.در آخر هم پایه آخر ۷seg را به GRAND وصل می کنیم .
بیشتر بخوانید :   تمرینات جاوا اختصاصی

 

تی وی سافت
تاریخ آخرین ویرایش
عنوان
گزارش کار مدار تولید اعداد BCD
امتیاز
51star1star1star1star1star